Iluzioni optik që po çmend internetin: A i shihni pikat e verdha?

0
Iluzioni optik që po çmend internetin: A i shihni pikat e verdha?

Shikoni pikën e gjelbër në mes të fotos. A vëreni diçka të pazakontë? Përveç marramendjes së mundshme dhe përzierjes, kjo grafikë do të shkaktojë edhe një fenomen të pazakontë – verbimin, transmeton Zeri.info.

Por mos u shqetësoni, kjo ndodh pasi truri juaj luan me ju. Nëse shikoni me kujdes pikën e gjelbër në mes derisa pjesa tjetër e fotos rrotullohet, tri pikat e verdha në anën e jashtme, fillojnë të zhduken.

Nëse shikimin e kaloni nga qendra anash, pikat do të paraqiten sërish. Ky fenomen quhet “verbimi i shkaktuar me lëvizje”. Pikat në të vërtetë nuk zhduken kurrë, vetëm mendja juaj bën që ta besoni./ZERI

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »