Hakohet kompjuteri i Angela Merkel

0

Njëri nga kompjuterët që gjendeshin në zyrën e kancelares gjermane Angela Merkel, është hakuar gjatë muajit maj si pjesë e sulmeve kibernetike në Bundestag, transmeton e përditshmja gjermane “Bild”.

auto_angela1434279749

Burime të pakonfirmuara nga kjo e përditshme, thonë se ky sulm kibernetik ishte më i madh sesa se sa që e kishte vlerësuar Bundestagu dhe Dhoma e ulët e Parlamentit gjerman, duke pranuar se tani po kanë probleme të mëdha në llogaritjen e dëmeve të sulmeve, transmeton lajmi.net.

Gjatë këtij sulmi kibernetik është infektuar me një virus njëri prej kompjuterëve që gjendej në zyrën e Merkel në Bundestag, nga i cili edhe është zbuluar programi dashakeq i njohur si “kali i trojës”.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »