Grupi ‘Khorasan’ është më i rrezikshëm se ISIS

0
Grupi ‘Khorasan’ është më i rrezikshëm se ISIS

SHBA: Grupi ‘Khorasan’ është më i rrezikshëm se ISISSHBA- Zyrtarët amerikanë nuk e kanë përmendur asnjëherë grupin terrorist të njohur si “Khorasan”, deri javën e kaluar.

Kush është ky grup? Pse është më i rrezikshëm se ISIS?

Të hënën e kaluar në mbrëmje, Shtetet e Bashkuara nisën sulmet ajrore kundër një grupi të panjohur në veriperëndim të Sirisë. Pak ditë më vonë, zyrtarët amerikanë e përshkruan këtë grup si një grup “që është më i rrezikshëm se edhe vet i ashtuquajturi Shteti Islamik, ISIS”.

Dallimi më i madh mes “Khorasan” dhe “ISIS” është ky: Institucionet e inteligjencës në SHBA besojnë se ‘Khorasan’ paraqet kërcënim për kombin amerikan, ndërkohë pas tyre ISIS nuk ka kapacitete për ta sulmuar tokën amerikane. ‘Grupi i panjohur deri më tani, Khorasan, është ai që qëndron prapa sulmeve që janë përgatitur në Evropë dhe në SHBA’- kanë thënë një zyrtar nga Pentagoni.

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »