Gratë e dobëta më të rrezikuara nga menopauza e parakohshme

0

Gratë e dobëta kanë më shumë gjasa të përjetojnë një menopauzë të hershme thonë hulumtimet e fundit.

Ato që janë nën peshë kanë një rrezik 30 për qind më të lartë të mundjes së goditjes së menopauzës para se të jenë 45 vjeç, njofton Klan Kosova.

Studimi i 80.000 grave gjithashtu zbuloi se rreziku trefishohej nëse ata ishin nënpeshë dhe humbën një kg e gjysmë në tre raste të veçanta.

Një teori është se gratë e dobëta kanë nivele më të ulta të estrogjenit të hormoneve seksuale, që prodhohet nga indet e yndyrës, njofton Klan Kosova.

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »