Gold Ag & Afrim Muqiqi këngë për heroin Ali Ajeti (Video)

0

Festa e 28 Nëntorit po ofron, ndërsa për këtë ditë të rëndësishme për të gjithë shqiptare, dy këngëtaret e njohur Gold Ag & Afrim Muqiqi kanë publikuar projektin e tyre më të ri muzikor. Kjo këngë i kushtohet heroit të kombit Ali Ajeti.

Ali Ajeti i takonte nje grupi të organizuar dhe të armatosur të cilët organizonin demostrata dhe sulme mbi okupuesit. Veprimtaria e këtij grupi i përkaste “Çështjës Kombëtare”. Ky grup më vonë (dhjetor 1989) u quajt “Çeta e Llapit”.

Më 31 maj 1989 Ali Ajeti në luftë me forcat serbe bie heroikisht në fshatin Shtedim në Podujevë.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »