Fundi po na vjen: Dëshmi është vrima e madhe në diell! (Video)

0

Fundi po na vjen: Dëshmi është vrima e madhe në diell! (Video)

Një vrimë e madhe e zezë është regjistruar në sipërfaqen e Diellit, fenomen i cili është fotografuar për herë të parë gjatë viteve të 70-ta të shekullit të kaluar.

Ky fenomen është i njohur si “vrimë kurore” dhe paraqiten në pjesë të skajshme të diellit në forma të errëta, transmeton Telegrafi.
Ato përmbajnë pak materiale diellore dhe kanë një temperaturë më të ulët, prandaj, janë më të errëta se rrethina.

Megjithatë, ekspertët ende nuk e kanë të qartë se pse janë formuar këto vrima. /Telegrafi/

 

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »