Fileto salmoni me pjepër jeshil
16:01 | 18 Qershor 2018
Përgatitja:
Fillimisht marrim një tavë dhe në të hedhim pak vaj ulliri.

Presim pjeprin në kubik dhe i vendosim në tavë, mbi pjepër vendosim dhe fileto salmonin në mënyrë që mos të digjet gjatë pjekjes dhe të marri shijen e pjeprit.

Hedhim dhe pak pjepër dhe i shtojmë farat e susamit, verën e bardh, i shtojmë dhe pak ujë për të mbajtur fileton e salmonit të but dhe në fund i hedhim pomodorini.

E fusim në furrë dhe e lemë për 10 deri 15 min.

Pas pjekjes e hedhim ne pjatë duke e dekoruar me qershi. /b.d

 

Alesia Bami
S