Femra më e kërkuar nga Franca mund të jetë në Siri (Foto)

0

Hayat Boumeddiene, partnerja e zhdukur e njërit nga terroristët që la të vdekur një polic në Francë, arriti në Turqi para vrasjeve dhe tani mund të jetë në Siri, raportohet bazuar në burimet e forcave turke të sigurisë.

“Ajo hyri në Turqi më 2 janar”, i tha një burim AFP’së. Burimet thanë se ajo nuk u arrestua në Turqi për shkak të mungesës së fletëarrestit nga ana e inteligjencës franceze. Ajo ishte partnerja e Ahmed Coulibaly, i cili u vra në Supermarket në Paris pasi vrau 4 persona.

Radicalised: Hayat Boumeddiene (left) pictured with her husband Amedy Coulibaly (right) who is one of the three terrorists who brought France to a halt in 48 hours of bloodshed

'Armed and dangerous': It is becoming clear that the one-time cashier was radicalised after meeting the man she would marry

Jihadi couple: Boumeddiene (right) walked away from a low-paid job as a cashier in 2009 and started wearing a veil. She ‘devoted herself’ to Coulibaly (left)

'Cool and composed': Boumeddiene never wavered under police cross examination. When told they knew she and Coulibaly had visited Beghal at the same time as Cherif Kouachi and two other convicted terrorists, she replied: 'We went there for crossbow practice'

Cornered: French police have named the hostage taker as Amedy Coulibaly (left), 32, while also claimed a woman named Hayat Boumeddiene (right), 26, is involved

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »