Fëmija shqiptar me sëmundjen e rrallë, objekt studimi jashtë vendit

0

Rasti i një foshnje me sëmundje të rrallë do të studiohet jashtë vendit.

auto_femija1423939454Një foshnje e gjinisë mashkullore, i lindur pak ditë më parë në Spitalin Obstetrikë të Durrësit, ka vënë para pikëpyetjeve të mëdha mjekët e këtij spitali.

Ndërkohë, nëna e fëmijës, e vënë përballë kësaj sëmundjeje, pësoi një depresion për të cilin është nën kujdesin e mjekëve.

Për të miturin tashmë kujdesen të afërmit, ndërkohë që mjekët nuk dinë të japin shkaqet e sëmundjes dhe as zgjidhjen e saj.

Sipas mjekut Arian Prodani, shefi i Shërbimit Obstetrik në Spitalin Rajonal të Durrësit, kjo sëmundje është shumë e rrallë.

Mjeku thotë se prej 35 vjetësh që kur ai ndodhet në këtë shërbim, nuk është ndeshur me një rast të tillë.

Sipas tij ky është rasti i parë.

Sëmundja në fjalë prek lëkurën, e cila pëson të çara dhe dëmton rrugët jetësore në mënyrë të pashërueshme.

Nuk përjashtohet mundësia që sëmundja e tij të trajtohet si rast i Shqipërisë në aktivitetet shkencore.

Ndërkohë, mësohet se i porsalinduri është fëmija i tretë i çiftit i cili po mbahet në inkubator dhe po mjekohet me antibiotikë. /SHO/

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »