Familjarët nuk kanë identifikuar dhe parë kufomat e të vrarëve në Kumanovë

0

Familjarët e disa të vrarëve në përleshjen e armatosur në Kumanovë akoma nuk kanë arritur që të tërheqin kufomat.

1_786510316

Siç mësohet atop o mbahen në morgun e Institutit të Mjekësisë Ligjore në Shkup dhe se nuk jepen detaje. Po ashtu familjarët nuk janë ftuar edhe në identifikimin e të afërmëve të tyre, ndërsa është e habitshme se si autoritetet e Maqedonisë kanë shpallur të vdekur deri tani 10 veta, duke publikuar edhe emrat e tyre.

Familjarët janë të shqetësuar se çfarë po ndodhë me autoritetet maqedonase dhe përse nuk po lejohen që të tërheqin kufomat apo të ishin thirrur edhe në identifikimin e tyre.

“Kjo që po ndodhë është një terror shtesë për ne si familje. Nuk jemi ftuar aspak për të identifikuar të afërmit tanë, emrat e të cilëve janë shpallur në media se janë vrarë në luftimet në Kumanovë. Jemi të brengosur dhe kërkojmë ndërhyrjen e Qeverisë së Kosovës që t`ia bëjë me dije Gruevskit dhe Ali Ahmetit se çfarë shteti terrorist janë, dhe sa po i plotësojnë të drejtat e njeriut dhe ato humane”, theksoi një familjar i familjes Krasniqi.

Deri tani janë publikuar emrat e 10 pjesëtarëve të vrarë nga grupi i armatosur gjatë përleshjeve të së shtunës së kaluar në Kumanovë.  Ndërsa ministria e brendshme ka theksuar se janë 14 të vrarë. Nuk dihet se ku janë 4 të tjerët.

Ja lista e publikuar e personave të vrarë:

Xhafer Zimberi – 1972

Valon Kabashi – 1985

Turgaj Gashi – 1978

Arben Rexhaj – 1971

Samit Kastrioit – 1975

Hisen Rushiti – 1965

Fatlum Vishesella – 1983

Mirsad Ndrecaj – 1979

Beg Rizaj – 1977

Nusret Kaloshi -1975

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »