Efekti ‘Tinkërbell’, çka besoni dhe çka jo?

0

Efekti ‘Tinkërbell’ i referohet gjërave që ekzistojnë vetëm pse njerëzit besojnë në to- si marrja e një pilule dhe ndjenja e të qenit më mirë sepse e keni bindur veten se pilula është ilaç i vërtetë, transmeton lajmi.net

Ekziston edhe një efekt ‘Tinkërbell reverse”, ku sa më shumë të besoni në diçka, aq më shumë do të ‘zhduket’, sikur të jeni të bindur aq se makina është e rrezikshme, ndërkaq që iluzioni juaj i sigurisë shkakton lëvizjen tuaj në rrugë me më pak kujdes. /Lajmi.net/

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »