E paralizuara shkruan roman me gishtat e këmbës

0

Një 21-vjeçare me paralizë cerebrale, e cila mund të lëvizë vetëm këmbën e majtë, ka shkruar një roman me 60.000 fjalë duke përdorur gishtat e këmbës.

1 ballKinezja Hu Huiyuan ka mësuar vetë të lexojë dhe të shkruajë duke u ndihmuar nga titrat në televizion.

Prindërit e saj krenarë thonë: “Kur lindi, doktorët na thanë që nuk do të jetonte më shumë se disa ditë, por ajo ia doli. Ata nuk e dinin fillimisht se çfarë nuk shkonte me të, por 10 muaj më vonë na thanë që kishte paralizë cerebrale. Mund të lëvizte vetëm kokën dhe këmbën e majtë. Përgjatë viteve mësoi të bënte shumë gjëra duke përdorur vetëm këmbën.”

“E lidhim në karrike në mënyrë që kur të punojë me librin të ketë qëndrueshmëri, përndryshe rrëzohet”, thotë nëna e shkrimtares.

My Left Foot - Disabled Woman Writes Book With Her Toes 2 3

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »