E pabesueshme: Në dhëmbin e vjetër 14 mijë vjet, janë gjetur “ndërhyrjet dentare” (Foto)

0

Dhëmbi i një skeleti të gjetur në një shpellë në Itali, tregon se në të është ndërhyrë me mjete të forta, gjë që ngritë dyshimet se mund të ketë qenë ndonjë intervenim për shërimin e dhëmbit.

dhembi 1

Shenjat e lëna më dhëmbin e vjetër rreth 14 mijë vjet, tregojnë se “intervimet” janë bërë me një vegël të improvizuar nga guri.

Shkencëtarët besojnë se mjeti është përdorur si levë, për të nxjerrë pjesën e infektuar të dhëmbit, transmeton Telegrafi.

Në pesë shenjat e lëna në dhëmbë, tregohet se është punuar me saktësi dhe se të gjitha janë të bëra vetëm nga njëra anë.

Sipas këtyre gjetjeve, shërimi i dhëmbëve ka filluar më herët se që është menduar. /Telegrafi/

dhembi2

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »