Dobitë e bishtajave

0

Bishtajat janë bimë të mbushura me kokrra të ndara, të cilat janë një burim i fibrash dhe proteinash pa yndyrë.

Ato përmbajnë edhe polifenole, hormone bimore të cilat mund të ulin rrezikun e tumoreve të lidhura me estrogjenin, si kanceri i gjirit.

Bishtajat janë një burim i mirë kalciumi, ndaj është shumë e rëndësishme që t’i konsumoni.

Përpiquni të konsumoni dy racione në ditë, për shembull një pjatë fasule, një pjatë bizele ose thjerrëza.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »