Deshifroi kodin Enigma, shitet 1 milion euro blloku i Alan Turing

0

Një bllok me shënimet e matematikanit të famshëm anglez, Alan Turing, një nga baballarët e informatikës moderne, është shitur në një ankand, në Nju Jork, më shumë se një milion dollarë.

foto

Turing, historia e të cilit tregohet në filmin “The Imitation Game” dhe që mori një Çmim Oscar këtë vit, punoi gjatë Luftës së Dytë Botërore për shërbimet sekrete ushtarake angleze për të deshifruar kodin Enigma që u shërbente gjermanëve për të lidhur ndërmjet tyre.

Ai është vetëvrarë me 7 qershor 1954 pasi qe dënuar si homoseksual.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »