Dëmtimi i syve gjat sezonit dimror

0

Gjatë periudhës së dimrit janë më të shpeshta infeksionet virale të syrit, të cilat shkaktohen nga shumë faktorë që qarkullojnë në këtë stinë  e sidomos nga mjegulla.

syzetSytë e ndishëm janë sy të skuqur, që lotojnë  të ndijshëm ndaj mjegullës  janë këto disa nga simptomat që manifestohen në këtë sezonë. Konjuktivitet janë Infeksione të cipës së bardhë që mbështjell brendësinë e syrit  tha nga reparti i oftamologjisë në Bujanoc, mjekja okuliste Sunqica Timiq. Sipas mjekës okuliste në këtë repart zakonisht ka pacientë të cilt kërkojnë ndihmë mjeksore pa marrë parasysh moshe. Dëshmitar të këtij rasti janë vetë qytetarët të cilët kanë probleme kur ka mjegull sepse u lotojnë sytë ata thonë se kjo është e pashmangshme, kanë kërkuar mjekim është mir të bartin syze dhe u shmangen vendeve që mund të ndikoj në infeskionet e syrit. Syri i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëj me të pamurit. Syri është organ shumë i ndjeshëm andaj edhe porosia nga okulistja në fjalë është që qytetarët të ruajnë syt duke ju shmangur vendet që mund të ndikoj negativisht në shëndetin e syve të tyre./BujanociNet/

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »