“Daçiq gostitë shqiptarët, por me paratë e BE-së”

0
E përditshmja më e madhe serbe, “Blic” ka publikuar disa fakte interesante nga takimi i shefave të diplomacive të Evropës Perëndimore që u mbajt në Beograd, ku i pranishëm ishte edhe zyrtari i lartë i BE-së në largim, Stefan Fule.

Në këtë takim, Kosova për herë të parë u përfaqësua nga ministri i jashtëm dhe atë midis Beogradit, gjë që është vlerësuar hap historik. Aty ishte edhe ministri i Zhvillimit Ekonomik i Kosovës, si dhe shefi i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati.

“Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq në katër sy ka biseduar me kolegun nga Prishtina, i ka kërkuar falje Igor Lukshiqit (shefit të diplomacisë malazeze) që nuk ka përkthyes për gjuhën malazeze”, shkruan “Blic”, raporton .

Ballina e “Blicit”

Titulli i ballinës së “Blicit” është: “Daçiqi gostitë shqiptarët, por me para të BE-së”. Derisa mbititulli është: “Takimi i parë i Serbisë dhe Kosovës midis Beogradit”.

BE-ja e ka vlerësuar historik takimin e ministrave të Serbisë, Kosovës, Shqipërisë, Malit të Zi, Bosnjës dhe Maqedonisë.

----- ------- --------------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »