Çokollatë shtëpiake për lyerje buke e gatshme për pesë minua
15:07 | 29 Prill 2018
Përbërësit:

– 150 g lajthi të qëruara,
– 100 g çokollatë të zezë,
– 1 lugë kakao,
– 300 ml qumësht të kondensuar e të ëmbëlsuar,
– ½ lugë e vogël ekstrakt vaniljeje,
– 2 lugë qumësht,
– kripë sa mund të kapësh me gisht.

Përgatitja:

Furrën nxeheni në 170 gradë. Mbështilleni tepsinë me letër për pjekje, shpërndajini lajthitë në tepsi dhe piqni 8 – 10 minuta.

Patjetër tundni një herë gjatë pjekjes.

Kur të marrin ngjyrë ari, futni në aparatin multipraktik dhe grimconi. Fikeni aparatin vetëm atëherë kur të marrin formën e ngjashme me gjalpin e kikirikëve.

Shkrijeni çokollatën në zjarr të lehtë, qitni qumështin e kondensuar dhe përzieni mirë.

Çokollatën, kakaon, ekstraktin e vaniljes, kripën dhe lajthitë qitni në aparatin multipraktik.

Kur të gjithë përbërësit të përzihen, shtoni qumështin si lyerje që të mos bëhen tepër të dendur. Përzieni, provoni dhe shtoni qumësht sipas nevojës.

Këtë kënaqësi me çokollatë mund ta mbani në kavanoz në temperaturë dhome katër ditë, ndërkaq në frigorifer deri në 30 ditë. /Telegrafi/

Powered by WPeMatico

Atalanta Kërçyku
S