Category: Lajme

Mesazh urimi i kryetarit të komunës së Bujanocit Nagip Arifit për 28 Nëntorin

Mesazh urimi i kryetarit të komunës së Bujanocit Nagip Arifit për 28 Nëntorin

Kryetari i komunës së Bujanocit Naip Arifi me rastin e 28 Nëntorit ditës së flamurit Kombëtarë Shqiptarë i ka dërguar mesazh urimi Qeverisë shqiptare dhe popullit shqiptarë kudo që është. Në emër të pushtetit lokal të komunës së Bujanocit dhe në emër të Partis Demokratike dëshiroj t’i përcjell urimet e mia më të sinqerta Qeverisë Shqiptare dhe popullit shqiptar me […]

BL e Tërnocit përkrah iniciativën e Lëvizjes për Integrim të Luginës së Preshevës

BL e Tërnocit përkrah iniciativën e Lëvizjes për Integrim të Luginës së Preshevës

Bashkësia lokale e fshatit Tërrnoc përkrah unanimisht iniciativën për peticion dhe nis grumbullimin e nënshkrimeve të qytetarëve, për ta parandaluar shtetin sërb që po bënë padrejtësi ndaj banorëve të Luginës, që po i fshin nga regjistri. Të shtunën e kaluar, Lëvizja për Integrim e Luginës së Preshevës, në krye me Fatmir Arifin, ka ftuar në takim, të gjithë kryetarët e […]

Ngasësve të dehur dhe pa patentshofer do tu konfiskohet vetura

Ngasësve të dehur dhe pa patentshofer do tu konfiskohet vetura

Ministri i punëve të Brendshme i Sërbisë Nebojsha Stefanoviç sot prezantoi projekt-amendamentet në Ligjin për Sigurinë në Komunikacionin rrugor, i cila parasheh konfiskimin e përhershëm të automjeteve për ata të cilët vozitin pa e kryer provimin e vozitjes, ose e gjejnë veten pran timonit në gjendjen e dehur prej dy promilave të të alkoolit në xhak. Projekt-amendamenti i cili është […]

Bujanoc: Therr me thik të afërmin arrestohet nga policia

Bujanoc: Therr me thik të afërmin arrestohet nga policia

Mbrëm është therrur me thikë nga fqiu i tij, 15 vjeçari B.E, nga Bujanoci. Të lënduarit në orët e vona të mbjëmjes së djeshme iu është dhënë ndihma e parë në shtëpin e shëndetit në Bujanoc, e më pas është dërguar drejt qendrës shëndetsore në Vranjë, ku edhe është duke u kuruar. Sipas kirurgut Svetllana Mihajllovi, viktima kishte plagë nga […]

Për 500 euro beqarët maqedonas marrin nuse shqiptare

Për 500 euro beqarët maqedonas marrin nuse shqiptare

Një storje që sjell sot gazeta “Dnevnik” tregon për rastet e shumta të martesave të beqarëve maqedonas me nuse shqiptare nga veriu, transmeton Zhurnal. Bashkëbiseduesit e gazetës tregojnë se njohja me nuset shqiptare bëhet përmes ndërmjetësuesve, për shërbimin e të cilëve duhet paguar minimalisht 500 euro. Por në këtë “biznes” nuk janë të përfshirë vetëm persona që kanë zgjedhur të […]

Takim  kushtuar   muhaxhirëve  nga rajoni i Toplicës , Nishit , Sanxhakut etj

Takim kushtuar muhaxhirëve nga rajoni i Toplicës , Nishit , Sanxhakut etj

Shkruan Asllan Dibrani Intelektuali dhe   njeriu qe iu përkushtoj  një rendësi të veçante çështjes se  Muhaxhirëve  të rajoneve të Nishit, Toplicës, Pllanës së Madhe, Prokuples, Kurshumlisë, Vidinit, Tërnit, Negotinit, Zajçarit, Pirotit, Smederevës, Qyprisë, Krushevcit, Soko Banjës,  Leskocit, Vrajës duke përfshirë edhe  krahinën e Sanxhakut si kryeqendër Novipazarin  pati jehonë të madhe në prezencën e një numri të konsiderueshëm intelektualësh dhe […]

Kosovarët po shfrytëzojnë linjën Prishtinë-Gjilan-Bujanoc për të ikur nga Kosova

Kosovarët po shfrytëzojnë linjën Prishtinë-Gjilan-Bujanoc për të ikur nga Kosova

Policia e Kosovës ka ndaluar dhe ka kthyer më shumë se 300 qytetarë të Kosovës, të cilët tentonin të shkonin në shtete perëndimore përmes Serbisë. Ferizaji është qyteti i radhës nga ku po ikin qytetarët të shumtë drejt Evropës. Vetëm ditëve të fundit nga Ferizaj janë nisur dhjetëra autobusë përplot njerëz për, siç thonë, në kërkim të shpresës për një […]

Tregu i veturave çdo ditë e më shumë në rënie

Tregu i veturave çdo ditë e më shumë në rënie

Në vitet e kaluara, hapsira e tregut të veturave në Bujnaoc nuk ishte e mjaftueshme për makinat, ndërsa sot po ky vend duket i zbrazët. Qyterat që plasoj makinat e tyre në tregun e automjeteve të përdorura në qytet thonë se, kohët e fundit, konkretisht në 6 mujorin e fundit, interesimi për të plasuar një makin në treg është në […]

Ndrroi jetë Kryetari i Komunës së Medvegjës

Ndrroi jetë Kryetari i Komunës së Medvegjës

Sipas burimeve të BujanociNet në komunën e Medvegjës, sot në orët e pasditës në fshatin e vendlindjes nga një sulm në zemër ka ndërruar jetë kryetari i Medvegjës, Sllobodan Drashkoviq.  Lajmin pë BujanociNet nga Medvegja e ka konfirmuar bashkpuntorja e portalit./BujanociNet/ ___________________________________________________ Sipas mediave serbe: Kryetari i komunës së Medvegjës Sllobodan Drashkoviq (52) ka ndërruar jetë, me siguri si pasojë […]

Përmes Serbisë ikin nga Kosova: Shesin shtëpitë, marrin borxhe e kredi që të dalin në Perëndim

Përmes Serbisë ikin nga Kosova: Shesin shtëpitë, marrin borxhe e kredi që të dalin në Perëndim

Gjatë 48 orëve të fundit, qindra banorë të Ferizajt janë larguar nga Kosova, duke marrë fillimisht rrugën për Hungari përmes Serbisë, raporton portali lokal nga ky qytet, Ferizapress. Qindra qytetarë mblidhen afër një pompe benzine në magjistralen Ferizaj-Prishtinë dhe aty futen në autobusë për të marrë rrugën për Bashkimin Evropian. LEXO PO ASHTU: I shesin pronat për të ikur nga Kosova Këta kosovarë […]