Category: Lajme

Gjermania kthen mbrapa 25.000 azilkërkues nga Sërbia, shumica nga Preshevë, Bujanoci dhe Vranja

Gjermania kthen mbrapa 25.000 azilkërkues nga Sërbia, shumica nga Preshevë, Bujanoci dhe Vranja

Rreth 25.000 qytetarët e Serbisë që nga fillimi i vitit e deri në muajin tetor kanë kërkuar azil në Gjermani, dhe vetëm 0.1 për qind e kërkesave të tyre janë marrë parasysh kanë konfiormuar burime zyrtare nga ambasada e gjermanisë në Beograd për të përditshmën beogradase Nosovsti. Kjo do të thotë mbrojtje kanë marrë vetëm 250 qytetarë, ndërsa 24,750 prej […]

Bujanoc: Manifestimi tradicional “Duart e Vyshme” filloi me shfaqen “Rona dhe Roni”

Bujanoc: Manifestimi tradicional “Duart e Vyshme” filloi me shfaqen “Rona dhe Roni”

Në kuadër të manifestimit tradicional “Duart e Vyshme” në shtëpia e kulturës në Bujanoc sot është mbajturr shfaqja për fëmijë e titulluar “Rona dhe Roni” në regji të Samira Latifit, ku në role ishin dy aktorët Kosovar si Besarta Fejza dhe Gani Rrahmani. Në ktë shfaqje përpos batutave të cilat i bënin fëmijët të qeshnin gjat tërë kohës regjisori kishte […]

Ja me çfarë do të përballet Rusia nëse e sulmon Turqinë (Foto)

Ja me çfarë do të përballet Rusia nëse e sulmon Turqinë (Foto)

Pas rrëzimit të një aeroplani rus nga ana e forcave ajrore turke mëngjesin e djeshëm, të gjithë sytë janë kah Turqia. Siç shkruajnë mediat e huaja, ajo që nuk duhet marrë si një befasi është fakti se si Turqia ishte në gjendje të kap një avion rus aq lehtë. Kjo për faktin se sipas medieve, transmeton Telegrafi, ushtria turke përdor […]

Kosovars celebrate at the statue reading newborn marking declaration of independence in Pristina, Kosovo,  Sunday, Feb. 17, 2008. Kosovo's parliament declared the disputed territory a nation on Sunday, mounting a historic bid to become an "independent and sovereign state" backed by the U.S. and key European allies but bitterly contested by Serbia and Russia. (AP Photo/Darko Bandic)

Serbia e detyruar ta njohë pavarësinë e Kosovës

Serbia pak para anëtarësimit në Bashkimin Evropian, do të detyrohet ta pranojë pavarësinë e Kosovës. Kështu i tha gazetës serbe Blic, deputetja e parlamentit britanike Karen Lamli. “Ju them se kjo do të ndodh, me siguri pak para përfundimit të rrugës së integrimit të Serbisë në BE. Pavarësia e Kosovës është e panegociushme, ka thënë Lamli, e cila është shefe […]

CNN: Filloi Lufta e Tretë Botërore

CNN: Filloi Lufta e Tretë Botërore

Pas rrëzimit të avionit rus nga Forcat e Armatosura të Turqisë të martën e ashpërsuan shumë konfliktin që po zgjerohet gjithnjë e më shpejt dhe gjithnjë e më paparashikueshëm. CNN ka bërë një analizë më të gjerë të kësaj situate duke u kthyer pas për të shikaur se çfarë e ka nxitur luftën në Siri: Vetëm disa ditë pas sulmeve […]

OVL organizon homazhe për nder të Dëshmorëve të Kombit

OVL organizon homazhe për nder të Dëshmorëve të Kombit

Njoftim: OVL dega në Bujanoc njofëton familjet e dëshmorve invalidët luftës, ish-ushtarët e UÇPMB qytetarë dhe të gjitha institucionet që të jen pjesë e homazheve në nderimë të Dëshmorëve të Kombit për nderë të festë së 28 Nëntorë ditës së Flamurit kombëtarë, duke filluar nga ora 9:00. Me rrespekt kryetari i OVL – Bujanoc. Sali Salihu/BujanociNet/

Tensionet me Turqinë, Rusia dërgon avionë shtesë në Siri

Tensionet me Turqinë, Rusia dërgon avionë shtesë në Siri

Rusia do të dërgojë edhe 12 avionë luftarakë në Siri për tu siguruar se nuk do të ketë përsëritje të incidentit ku një avion i saj u rrëzua nga Turqia. Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, një aleat i sundimtarit sirian Bashar al-Asad, thuhet se është duke e menduar që të dërgojë mbulesë të shtuar për 24 bombarduesit të cilët janë […]

​Reshje bore në Shqipëri, bien ndjeshëm temperaturat

​Reshje bore në Shqipëri, bien ndjeshëm temperaturat

Jug-lindja e Shqipërisë i është rikthyer të ftohtit dhe temperaturave të ulëta. Paraditen e së mërkurës reshje bore janë regjistruar në zonat malore, të cilat kanë kaluar trashësinë e 20 cm në zonat më të larta. Si rrjedhojë e reshjeve, edhe njëherë qytetarët e Korçës i janë kthyer veshjes së tyre dimërore dhe çadrave. Sipas të dhënave, në gjithë qarkun […]

Rrëzimi i aeroplanit rus, këmbana e fundit para Luftës së Tretë Botërore

Rrëzimi i aeroplanit rus, këmbana e fundit para Luftës së Tretë Botërore

Episodi i avionit rus të rrëzuar nga Turqia, nxjerr në pah se sa e vështirë është të bësh bashkë një koalicion kundër Shtetit Islamik. Kjo e bën edhe më urgjente një përpjekje diplomatike për të eleminuar jo vetëm rrezikun terrorist, por edhe zgjidhur konfliktin sirian, i cili rrezikon të shkaktojë Luftën e Tretë Botërore. Një koalicion i madh për të […]

Ermina Përlaskaj, zëri i shqiptarëve në Kroaci

Ermina Përlaskaj, zëri i shqiptarëve në Kroaci

Një përvojë shumëvjeçare e angazhimit politik në nivele lokale dhe rajonale i është shpërblyer politikanes shqiptare me pozitën e deputetes në Parlamentin e Kroacisë. Për herë të parë komuniteti shqiptar në Kroaci do të përfaqësohet me një deputete në Parlamentin e Kroacisë. Ermina Përlaskaj, me origjinë nga Zymi i Hasit të Kosovës, pritet të bëjë betimin në nisje të legjislaturës […]

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com