Çaji i zi sjell shumë dobi për shëndetin
14:49 | 05 Tetor 2017

Konsumimi i çajit të zi ka dalë se ndihmon njerëzit që të humbin peshë.

Sipas një studimi thuhet se çaji ndihmon në shpejtimin e metabolizmit. Hulumtuesit e European Journal of Nutrition kanë gjetur se çaji i zi stimulon prodhimin e një baktere të mirë në zorrë dhe e ndryshon metabolizmin e energjisë në mëlçi nëpërmjet metaboliteve të zorrëve, shkruan Independent, përcjellë Klan Kosova. Hulumtimet e kryera në Universitetin e Kalifronisë janë grumbulluar për një kohë, pas disa eksperimenteve të cilat janë kryer në minj.
 

Nevina Shtylla