Bima që pëlqehet aq shumë nga macet, mund të shërojë kancerin
22:15 | 16 Dhjetor 2018

Por kërkimet e reja u kanë dhënë shkencëtarëve një çelës për mënyrën se si fabrika prodhon këtë kimikal, të quajtur Nepetalactone, si dhe se si ajo ndikon tek macet, transmeton lajmi.net.

Dhe ata besojnë se kjo bimë, e rezervuar për macet, mund të shërbejë si një studim i rastësishëm i rastit që mund të ndihmojë njerëzit të luftojnë kancerin.

Studimi u krye nga studiues në Qendrën John Innes në Norwich dhe u botua të hënën në revistën shkencore Nature Biology Chemical. /Lajmi.net/

Kejvina Kthella