Bill Gates hap panairin e tualeteve HiTech
22:30 | 07 Nentor 2018

Bill Gates, një miliarder dhe filantrop, hapi një panair të tualeteve të reja në Pekin.

Themeluesi dhe ish-drejtori i gjigantit teknologjik të Microsoft-it tha se teknologjitë që do të paraqiten në një ngjarje tre-ditore janë përparimet më të rëndësishme në kanalizimet në afro 200 vjet.

Më shumë se 20 kompani dhe institucione akademike paraqesin teknologji, nga tualete të pavarura deri tek impiantet e vogla në impiantin e tyre të trajtimit të mbeturinave.

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates kanë shpenzuar më shumë se 200 milionë dollarë që nga viti 2011 për të inkurajuar kërkimin dhe zhvillimin e një teknologjie të sigurt të kanalizimeve.

UNICEF vlerëson se 480,000 fëmijë vdesin nga diarreja çdo vit, gjë që shpesh shkaktohet nga ushqimi ose uji i ndotur nga ujërat e zeza

The post Bill Gates hap panairin e tualeteve HiTech appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Kejvina Kthella