Bateria e Samsung Galaxy S7 mund të zgjasë një javë!

0

Samsung së fundmi ka bërë një revolucion me teknologjinë e baterisë së saj dhe kjo mund të bëjë që Galaxy S7 të vijë me një bateri e cila mund të zgjasë një javë të plotë.

bateria-e-samsung-galaxy-s7-mund-t-euml-zgjas-euml-nj-euml-jav-euml_hd

Hulumtimi i fundit i bërë nga ekipi i inxhinierëve të Samsung thotë se teknologjia e përdorur në bateri, përkatësisht kombinimi i litiumit me jonin ka bërë ndryshime të mëdha pozitive në bateri.

Në fakt, thuhet se nga testet e bëra ka rezultuar se është arritur dyfishi i energjisë në bateritë e testuara.

Një nga problemet me hulumtimet rreth baterisë, deri më tani, ka qenë jetëgjatësia e baterisë.

Ndërsa shumë shkencëtarë kanë qenë në gjendje për ta zgjeruar kapacitetin e baterisë për të zgjatur më shumë gjatë mbushjeve, ata shpesh kanë arritur ta bëjnë këtë me koston e jetëgjatësisë së baterisë.

Por hulumtuesit e Samsung duket se tashmë e kanë pushtuar edhe këtë çështje. Jo vetëm që e kanë dyfishuar kapacitetin e baterisë, por kanë mbajtur edhe një katodë shumë të qëndrueshme për jetëgjatësinë e baterisë gjithashtu.

Andaj pritet që komercializimi i parë i kësaj baterie të paraqitet në gjeneratën e re të telefonit të Samsung, Galaxy S7, sepse bateria është njëra ndër komponentat kyçe për telefonat e mençur. (Telegrafi)

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »