Bakllava që gatuhet për vetëm gjysmë ore

0

Përbërësit:

– 4 vezë,

– 2 filxhanë (nga 2 dcl) sheqer,

– 1 filxhan vaj,

– 1 filxhan qumësht,

– 1 filxhan griz,

– 1 filxhan miell të egër,

– 2 filxhanë arra të bluara

Për shtojcë:

– 05, l ujë,

– 2 filxhanë sheqer

Përgatitja:

Përzieni vezët me sheqer dhe shtoni përbërësit e tjerë.

Qitni në tepsi dhe piqni rreth gjysmë ore.

Ëmbëlsirës së nxehtë qitni shtojcën të cilën e keni bërë duke e zier ujin me sheqer derisa është shkrirë sheqeri.

I qiten arrat e bluara ose sipas dëshirës e zbukuroni me arra të ndara përgjysmë.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »