Asnjë farmacist nuk do t’jua thotë këtë

0

Kalciumi ka funksione të rëndë- sishme në punën e organizmit. Pos se prek masën e eshtrave dhe parandalon osteoporozën, kalciumi normalizon punën e nervave dhe rregullon të rrahurat e zemrës, mundëson hollimin e gjakut dhe përmirëson gjumin. Mungesë kalciumi zakonisht kanë gratë shtatzëna dhe ato në menopauzë, meshkujt e moshuar dhe personat që vuajnë nga çrregullimet në tretje. Lëvozhga e vezës përmban 90 për qind kalcium dhe janë burimi më i mirë për kalcium. , raporton Gazeta Kosova Sot.

GJËNDRAT TIROIDE Lëvozhgat nga tetë vezë i pastroni mirë, i thani, i imtësoni, i shtoni lëngun e shtrydhur nga dy limonë dhe e lini në frigorifer për disa ditë. Kur lëvozhgat të janë zbutur, lëngun e përzieni me një litër raki dhe një kilogram mjaltë. E lini të qëndrojë për shtatë ditë. Konsumoni nga një lugë, 2-4 herë në ditë pas ushqimit.

PËR FORCIM TË ORGANIZMIT DHE PASTRIM TË GJAKUT Lëvozhgat e katër apo pesë vezëve i pastroni mirë, i shtypni dhe i vendosni në tre litra ujë. Ujin me lëvozhga e ruani në frigorifer për një javë dhe e përdorni si ujë për pije. Gjatë ditës merrni 2-3 gota ujë me pak lëng limoni.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »