Arrestohet grupa Serbe e cila transportonte drogë në Dubai (Video)

0

Policia e Republikës së Serbisë, Shërbimi për Luftën Kundër Krimit të Organizuar, në bashkëpunim me Prokurorinë për krim të organizuar dhe me ndihmën e Ministrisë së Financave – Drejtoria doganore, kan arrestuar një grupë të organizuar kriminale prej tetë anëtarësh nga territori i Beogradit, të cilët në një periudhë të gjatë kohe jan angazhuar në kontrabandën e kokainës nga Republika e Serbia në Emiratet e Bashkuara arabe, Dubai.

Policia, në rrjedhën e këtij veprimi, si prova materiale ka konfiskuar 238 pako kokainë përgatitur për transport të mëtejshëm dhe shitjen.

Për shkak të ekzistencës së bazë të dyshimtit se kanë kryer veprat penale të komplot për të kryer vepra penale dhe të prodhimit të paligjshëm dhe trafikimit të lëndëve narkotike u arrestuan I. R. (1988) dhe J. P. (1975), të cilën gjatë arrestimit të tyre në aeroportin “Nikola Tesla” ju është gjetur 100 gram kokainë të paketuara në 97 paketa.

Pastaj u arrestuan dhe N. K. (1988), B. R. (1990), Đ. P. (1974), J. L. (1975), N. P. (1992). tek të cilën gjat arrestimit ju është gjetur një pakete të kokainës, si dhe T. Zh (1959), ndërsa i dyshuari është anëtar i një grupi kriminal të organizuar me iniciale M. R. (1970), i cili u arrestu në muajin shtator në Emiratet e Bashkuara Arabe, kur atij ju është gjetur kokainë.

Ky grup kriminal dyshohet, se është i karakterizuar nga kontrabanda e sasive të mëdha të drogës, por puna e saj u fokusua në sasi të vogla dhe të kokainës janë kontrabanduar nëpërmjet “të dërguarit të” rrjeteve të mirë-krijuar të cilët kan fshehur drogë në veten e tyre në zgavrat e trupit.

Gjatë kontrollit të banesave në disa vende në Beograd, me urdhër të Departamentit të Veçantë të Gjykatës së Lartë në Beograd, policia kapi 140 pako kokainë, të destinuara për transport të mëtejshëm dhe shitjes.

Të dyshuarit jan mbajtur në paraburgim për 48 orë, pas së cilës ata do të nxjerrë një raport penal të sillen në Prokurorinë për Krimin e Organizuar.

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »