Arifi: Qeveria e Serbisë, fatkeqësisht, nuk është e gatshme që ti trajtojë edhe shqiptarët si shtetas të Sërbisë

0

Kryetari i komunës së Bujanocit njëherit kryetarë i Partis Demokratike, Nagip Arifi, ka deklaruar për agjencinë Fonet se shqiptarët janë të gatshëm për integrim në institucione të shtetit. Por Arifi ka vlerësuar se ky proces po shkon “shumë ngadalë dhe që fare nuk ka përparim në këtë drejtim”.

5

“Vitin e kaluar liderët politikë të shqiptarëve e kanë aprovuar vendimin e përbashkët të cilin e ka pranuar edhe Qeveria e Serbisë. Kryetari i komunës së Bujanocit ka deklaruar se, “kemi pasur takime dhe me kryeministrin e atëhershëm Ivica Daçiq dhe me kryeministrin e tanishëm Aleksandar Vuçiq, dhe kjo bisedë është ndërprerë në shtator” sipas tij, shqiptarët janë të gatshëm për integrim, Aifi, konsideron se Qeveria e Serbisë, fatkeqësisht, nuk është e gatshme që ti trajtojë edhe shqiptarët si shtetas të Sërbisë./BujanociNet/

----- ------- --------------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »