Alarmi i ekspertëve: Cigaret elektronike, të dëmshme për ADN’në

0

Sipas disa testeve të kryera tek minjtë, ato rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit të mushkërive dhe fshikëzës.

Cigaret elektronike mund të dëmtojnë ADN-në, duke rritur rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit të mushkërive dhe fshikëzës. Kjo është raportuar nga testet e kryera në minj në Universitetin e Nju Jorkut, botuar në revistën e Akademisë Amerikane të Shkencave. Grupi i ekspertëve të udhëhequr nga Moon-shong Tang vëzhguan tek minjtë e ekspozuar ndaj e-cig, dëmtim më serioz në ADN-në e zemrës, mushkërive dhe fshikëzës, dhe një aftësi më të ulët për të riparuar veten.

Efekte të ngjashme me ato të shfaqura në ADN-në e minjve janë vërejtur gjithashtu edhe tek njeriu, në qelizat e mushkërive dhe fshikëzës në laborator, nëse janë të ekspozuar ndaj nikotinës dhe një produkti kancerogjenik që rrjedh nga nikotina, nnk. Një përqindje më e lartë mutacioni dhe transformimi në qelizat e kancerit është zbuluar gjithashtu në qelizat e njeriut. Prandaj, ata që përdorin cigare elektronike, janë më të rrezikuar nga zhvillimi i tumoreve të mushkërive dhe fshikëzës dhe sëmundjeve të zemrës sesa jo-duhanpirësit.

Cigaret elektronike gjithashtu janë shqyrtuar nga Administrata e Ushqimit dhe Drogës, agjencia amerikane që rregullon barnat, për rrezikun e shpërthimit të baterive të tyre. Vendimi për tregtimin jashtë shtetit të pajisjeve Iqos, që e ngroh duhanin pa e djegur atë, është shtyrë. Sipas FDA, ende nuk ka prova të mjaftueshme për të ndihmuar në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të duhanit.

Eksperti pro: “95% më pak të dëmshme se ato tradicionale” – “Cigaret elektronike janë 95% më pak të dëmshme sesa cigaret tradicionale dhe drama e vërtetë në lidhje me botën e pirjes së duhanit sepse janë 80 mijë vdekje në vit të shkaktuara nga cigaret tradicionale”, koment ky nga Fabio Beatrice, profesor në Universitetin e Torinos dhe Drejtor i SC të Otorinolaringologjisë dhe i Qendrës Anti-Pirja e Spitalit S. Giovanni Bosco në Torino. Për Beatrice është e nevojshme “të identifikojmë perspektivën e duhur nga e cila të analizojmë skenarin elektronik të pirjes së duhanit”.

“E-cig – shpjegoi ai – prodhon shumë kancerogjene dhe irritues shumë më të ulët se tymi tradicional. Prodhimi i kancerogjenëve në avujt e cigareve elektronike është studiuar gjerësisht. Dhe kur kjo sasi është analizuar siç duhet, bëhet duke e krahasuar atë me prodhimin e kancerogjenëve nga cigaret tradicionale, provat shkencore kanë treguar se cigaret elektronike prodhojnë të paktën 95% më pak substanca të dëmshme sesa tymi normal nga prodhimet tradicionale të duhanit”.

Eksperti kundër: Janë të dëmshëm – Sipas Gerry Melino, profesor i biokimisë në Universitetin Tor Vergata në Romë, hulumtimi debiton mitin e cigareve elektronike, të cilat nuk janë të padëmshme kur i mendoni. Në fakt, tymi i tyre “prodhon dëmtime, duke modifikuar strukturën e ADN-së dhe aftësinë e tij për të riparuar veten”. “Nuk është demonstruar asnjë karcinogjenezë e vërtetë, por është parë që tymi i e-cigareve ndryshon disa baza të ADN-së, sidomos guanozinë, në organe të shumëfishta, kështu që jo vetëm në mushkëri, të cilat janë shumë të ndjeshme ndaj pirjes së duhanit, por edhe në fshikëz dhe në zemër”.

“Në studim – vazhdon Melino – ne gjithashtu kemi parë, në qelizat e njeriut, një rënie të proteinave, të përdorur në riparimin e dëmtimit të ADN-së, edhe nëse nuk i dimë arsyet”. Ky është një “alarmues” i të dhënave, sipas ekspertit, por duhet të konfirmohet tek njerëzit dhe të kuantifikohet në krahasim me duhanin dhe tymin e cigareve. /Shqip

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »