Aksion i madh i policisë: Arrestohet grupi me 47 kilogram marihuanë, njëri nga Bujanoci (Video)
09:49 | 27 Dhjetor 2018
Anëtarët e Ministrisë së Brendshme, Drejtoria e Policisë Kriminale, në bashkëpunim me Prokurorinë për Krimin e Organizuar, arrestuan një grup kriminal të organizuar me pesë anëtarë dhe konfiskuan gjithsej 47 kilogram marihuanë.

Ata u arrestuan A.S. (50) dhe D.G. (45), nga Subotica, S.S. (34) nga Bujanoci, dhe policë të Departamentit të Policisë në Vranjë D. S. (31) dhe S.N. (31) për shkak të dyshimit të bazuar se kanë kryer veprën penale të prodhimit të paautorizuar dhe trafikimin e drogave narkotike, tha në një deklaratë të MPB-së.

Ata janë të dyshuar për dhjetorin e kaluar deri në dhjetor të këtij viti, të blera në territorin e Kosovës marihuanë në sasi prej 15 deri në 40 kilogram, ju janë transportuar në territorin e Suboticës pjesërisht të kontrabanduara dhe në Hungari.

Të dyshuarit S.S., Gj.S. dhe S.Н. u arrestuan gjatë dorëzimit 30 kilogramë marihuanë A.S , të droges që ishte fshehur në automjetin “Fiat Multipla”, me targa të Bullgarisë, në një bunker.

Gjatë hetimit, policia kapi 17 kilogramë marihuanë nga ky grup, një sasi më e vogël e amfetaminëve, shumë automjete të udhëtarëve dhe një motor, si dhe mijëra euro.

Të dyshuarit janë arrestuar deri në 48 orë, pas së cilës ata do të sjellin në Prokurorinë për Krimin e Organizuar së bashku me një ankesë penale

Alesia Bami