Afro 800 të vdekur nga vapa në Pakistan

0

Mbi 780 njerëz kanë humbur jetën nga vapa që ka përfshirë pjesën jugore të Pakistanit, që katër ditë me radhë.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Pjesa më e madhe e viktimave janë regjistruar në qytetin Karaçi, ku qeveria ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme dhe ka kërkuar nga qytetarët të qëndrojnë në ambiente të mbyllura.

Vapa përkon me muajin e shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit shumë myslimanë nuk hanë as nuk pinë deri në vaktin e mbrëmjes.

Korrespondentët thonë se banorët janë të zemëruar pasi ndërprerjet e gjata të energjisë elektrike kanë pamundësuar përdorimin e kondicionerëve, raportojnë mediat.

Muajin e kaluar, në Indinë fqinje, mbi 2,000 njerëz kanë vdekur nga vapa.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »