A e dini si prodhohet xhami? (Video)

0

Shume nga ne janë të rrethuar nga elementi qe na shoqeron ne ambiente te shtepise dhe punes, por shume pak dime se si krijohet qelqi.

Ky eshte procesi i gjate i perpunimit te qelqit, i shpjeguar mjaft qarte ne video.

Qelqi apo xhami arrihet nga shkrirja e disa mineraleve në temperatura shumë të larta.

Silica në formën e rërës është përbërësi kryesor. Ky element kombinohet me hirin e sodes dhe gëlqeren e shkrirë, dhe perzihen në një furrë në temperaturë prej 1700 ° C.

Materialet të tjera zakonisht shtohen për të prodhuar ngjyra dhe dizajne të ndryshme te xhamit.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »