• Komuna i ka ndarë mjetet, drejtoresha akma nuk e ka siguruar aparatin e ultrazërit

  Edhe pse ditë më parë mendohej që është zgjidhur problemi i aparatit i cili shërben për ultrazë në repartin e gjinekologjisë në shtëpinë e shëndetit në Bujanoc, prap se prap zgjidhjes së këtij problemi ende nuk mund ti gëzohen gjinia femrore, gjegjësisht shtatëzënat, sepse në munges të kësaj aparature ato detyrohen që kontrollimet gjinekologjike ti kryejn në Vranjë apo nëpër […]

  Komuna i ka ndarë mjetet, drejtoresha akma nuk e ka siguruar aparatin e ultrazërit
 • Arifi: Takimi Rama Vuçiç hap pozitiv për mardhënie të mira, nga kjo përfitojnë edhe shqiptarët e Luginës (Video Intervista e plotë)

  Vizitën Rama Vuçiç, kryetari i komunës së Bujanocit Nagip Arifi e vlerëson si hap pozitivë në noramlziimin e marëdhënieve në mes Tiranës zyrtare dhe Beogradit zyrtar. Kryeminstri i Shqipërisë Edi Rama ka kërkuar nga kryeministri Vuçiq që shqipatrët e Luginës së Preshevës të kenë të njejtat të drejta me serbët e veriut të Kosovës. Arifi përshëndet këtë takimin Rama Vuçiq […]

  Arifi: Takimi Rama Vuçiç hap pozitiv për mardhënie të mira, nga kjo përfitojnë edhe shqiptarët e Luginës (Video Intervista e plotë)
 • Rinia shqiptare nga Lugina dhe mësimi i gjuhës serbe

  Interesimi për ta mësuar gjuhën serbe si gjuhë të dytë në komunën e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës është në rritje, shkruan RTS, transmeton BujanociNet. Studimet kanë treguar se fëmijët përveç studimeve dhe shoqërimit me fëmijë, njohja e gjuhës serbe është e nevojshme edhe për punësim. Në disa shkolla në jug të Serbisë në të cilën arsimohen të rinjtë shqiptarë, nga […]

  Rinia shqiptare nga Lugina dhe mësimi i gjuhës serbe
 • Ministri Bajrami premton kushte dhe standarde më të mira për arsimin shqip në Luginë

  Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në Republikës së Kosovës Arsim Bajrami, gjatë vizitës së tij të parë zyrtare në Luginë të Preshevës është pritur edhe nga kryetari i komunës së Bujanocit Nagip Arifi.   Ministri Bajrami me bashkëpunëtorë, i shoqëruar edhe nga shefi i zyres ndërlidhëse  mes Prishtinës dhe Beogradit, në Beograd Valdet Sadiku, janë njoftuar përsëafërmi me gjendjen […]

  Ministri Bajrami premton kushte dhe standarde më të mira për arsimin shqip në Luginë
 • “LAPIDARI I DËSHMORËVE TË UÇPMB-se NË PRESHEVË DHE GJYKATA SPECIALE PËR KRIME TË LUFTËS NË KOSOVË”

  Shkruan Hajredin Hyda Çka kanë të përbashkëta procedurat e themelimit të gjykatës speciale për Kosoven dhe procedeu i ngjarjes se Lapidarit të Dëshmorëve të UÇPMB-së para ndërtesës së KK të Preshevës?! Asgjë në shiqim të parë, por në bazë të procedurave dhe procedeut të ngjarjeve që rezultuan me epilogun fatal për lapidarin, ka shumë gjëra të përbashkëta! Që në fillim […]

  “LAPIDARI I DËSHMORËVE TË UÇPMB-se NË PRESHEVË DHE GJYKATA SPECIALE PËR KRIME TË LUFTËS NË KOSOVË”

Lajme »

Bunjaku-Rexhepi: Shqiptarët e Luginës së Preshevës duhet të kenë një zë unik në Kosovë

Bunjaku-Rexhepi: Shqiptarët e Luginës së Preshevës duhet të kenë një zë unik në Kosovë

05.29.2015 at 21:07

Kryesuesja e Kuvendit Komunal të Gjilanit, Valentina Bunjaku-Rexhepi ka kërkuar nga drejtuesit e Lëvizjes “Vatra” që shqiptarët e Luginës së Preshevës të jenë...

 

Sport »

E varrosin “federatën” në mes të fushës (Video)

E varrosin “federatën” në mes të fushës (Video)

05.30.2015 at 17:22

Mbështetësit e Pecs në Hungari, të mbështetur nga Sindikata e futbollit, kanë kryer një akt të plotë të varrimit, duke shprehur pakënaqësi të mëdha ndaj federatës...

Showbiz »

Skandaloze! Prizrenasin e quajnë serbë dhe Millosheviq në” Big Brother Albania”

Skandaloze! Prizrenasin e quajnë serbë dhe Millosheviq në” Big Brother Albania”

05.29.2015 at 20:55

Një episod i rënd ka ndodhur në formatin më të njohur të reality show në Shqipëri “Big Brother 8”. I vetmi banorë nga Kosova, Veseli i cili është nga Prizreni,...

Teknologji »

SHBA ndërton bombë elektromagnetike (Video)

SHBA ndërton bombë elektromagnetike (Video)

05.29.2015 at 21:17

ShBA janë në prodhim e sipër të bombës elektromagnetike (EMP) e cila shfrytëzon rrezatimin elektromagnetik për shkatërrimin e armëve digjitale, njoftojnë medie...

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com