3 maska me sheqer për një fytyrë të butë dhe të pastër
15:58 | 12 Qershor 2018
Maska e parë: Sheqer + Limon

Limoni ka veti pastruese dhe zbardhuese, por kur përzihet me sheqerin bën akoma më shumë mrekulli për zonat e errëta në lëkurë, sidomos ato të krijuara nga aknet. Mjafton të përzieni lëngun e ½ së kokrrës së limonit me sheqer derisa të krijohet një pastë e lëngshme. Vendoseni tek zonat problematike për 10 minuta dhe më pas pastrojeni me ujë të ngrohtë.

Maska e dytë: Sheqer + Vaj ulliri

Kjo maskë është mjaft e mirë edhe për lëkurën e yndyrshme, për të cilën nuk këshillohet përdorimi i shpeshtë i vajit të ullirit. Përzieni 1 lugë çaji me sheqer dhe 1 lugë çaji me vajin e ullirit dhe më pas masazhoni lehtë lëkurën për 7-15 minuta. Më pas pastrojeni si zakonisht dhe aplikoni një krem hidratues.

Maska e tretë: Sheqer + Banane

Kjo maskë është fantastike për ta përdorur si skrab. Në pjesën e brendshme të lëkurës së bananes, shtoni pak sheqer dhe masazhoni lëkurën e fytyrës, por mund ta aplikoni edhe në zonën e qafës dhe shpatullave. Lëkura do të jetë e butë dhe do të largohen papastërtitë.

Shënim: Sheqeri kaf do të ishte zgjedhje më e mirë, por në mungesë mund të përdorni edhe atë normal.

Samanta Karavella
S